Archipelag Skarbów w praktyce…

Powiększ obraz

Program profilaktyczny obejmował dwa mityngi, w których uczestniczyli uczniowie klasy ósmej i siódmej – wraz z wychowawcami – panią Strójwąs i panią Zdybiowską. Wtorek i środa (18 – 19.10.2022r.) były dniami, które spędziliśmy (9.00 – 13.00) w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy.

Prowadzący zajęcia – pan Albin, pani Kasia i pani Małgosia zabrali uczniów w rejs po wyspach: Wyspie Intymności, Wyspie Przewodników, Wyspie Spełnionych Marzeń, Wyspie Gwiazdy, Wyspie Miłości i Wyspie Dżungli. Piękne zdjęcia, klimatyczna muzyka, dużo przykładów z życia i przede wszystkim udział uczniów w proponowanych zabawach to niewątpliwe atuty programu. Były też nagrody – od firmowych cukierków po kubki, torby i butelki z filtrem (na wodę). Nie brakowało wypowiedzi znanych sportowców (S. Szmal, K. Hołowczyc), preferujących zdrowy styl życia z zasadami (przyjaźń, miłość, rodzina). Sporo przykładów z życia to wzruszające historie osób uzależnionych, niepełnosprawnych, dotkniętych chorobami, a mimo to realizujących swoje pasje i marzenia. Program ten to również spora dawka sentencji, refleksji filozoficznych, aforyzmów:

„Miej zasady i bądź im wierny”, „Miłość, przyjaźń to sztuka, której można się nauczyć”, „Włącz rozum w zakochaniu”.

Młodzież miała również okazję posłuchać wypowiedzi Tomasza Wolnego, znanego dziennikarza, który szczerze i otwarcie mówił o trudnych sprawach. Uczniowie dobrze się bawili, szukając skarbów i uczestnicząc w niezwykłych zabawach.

Za udział prowadzący nagradzali przygotowanymi – w olbrzymiej skrzyni – niespodziankami.

Uczniowie wypełniali także ankiety, które później podsumowano, a wyniki zostały zaproponowane jako podsumowanie zajęć. Nasi uczniowie również włączyli się do zabawy. Błażej z klasy VIII wygrał kubek, Gabrysia z klasy VIII butelkę na wodę. Nikola i Martyna wzięły udział w Festiwalu twórczości, wykonując pracę konkursową. Również zostały nagrodzone. Był też konkurs „Na niebiesko”. Wychowawca klasy VIII, pani Zdybiowska nagrodzona została w kategorii: Nauczyciel.

Zajęcia w drugim dniu zakończyły się muzycznie. Gromki śpiew rozlegał się przez kilka minut, a refren okolicznościowej piosenki „Ballady Starego Bosmana” najgłośniej śpiewali nasi uczniowie.

„Hej, ha! Szaleją fale!

Hej, ha! Ramiona wznieście!

Nie trać z oczu swych marzeń,

Gdy Cię los nie pieści!”

 

Na zakończenie przyjmijcie do serca słowa Australijczyka Nicka Vujicica (bez nóg i bez rąk):

„Przeszkodą w miłości nie są defekty ciał, lecz defekty serca”.

Mam też dla wszystkich 3 składniki przepisu na szczęście:

OSWAJAJ TYGRYSY

SŁUCHAJ PRZEWODNIKA

TRENUJ ODMAWIANIE

Kto chciałby wiedzieć więcej, niech zainteresuje się ARCHIPELAGIEM SKARBÓW… WARTO!!!

B. Zdybiowska

Print Friendly, PDF & Email