Andrzejki w klasach I- VII szkoły podstawowej

Powiększ obraz

Podobno bywają takie dni, kiedy wróżyć można każdemu. Do takich należy dzień 29 listopada, a więc wigilia św. Andrzeja.

Andrzejki, Jędrzejówki, Jędrzejki-święto to obchodzone w Polsce już w XVI wieku było jednym z ważniejszych dat w kalendarzu, a wróżby odprawiane w ten wyjątkowy wieczór traktowano z ogromną powagą. Wokół domów palono wielkie ogniska, które miały odpędzać złe duchy, a panny pod poduszką umieszczały męskie ubrania, aby wyśnić przyszłego męża bądź liczyły sztachety w płocie w nadziei na to, że dowiedzą się czegoś o przyszłym małżonku.

Nasza szkoła, w ramach realizacji programu wychowawczo- profilaktycznego, ma na celu pokazać naszym dzieciom zwyczaje kultywowane przez ich dziadków i pradziadków. Jednym z takich świąt są Andrzejki.

Zazwyczaj w ten dzień w szkole była organizowana zabawa andrzejkowa, jednakże na sytuację epidemiczną w tym roku każda klasa wraz  z wychowawcami organizowała wróżby i zabawy andrzejkowe w salach lekcyjnych. Pomysły na zabawę były różne. Uczniowie klasy IV zorganizowali pokaz mody andrzejkowej. W rytm muzyki z wybiegów światowych domów mody każdy uczeń prezentował strój i opisywał swój wygląd po angielsku. Uczniowie pozostałych klas bawili się wróżąc swoją przyszłość np. losując karteczki z imionami swoich przyszłych mężów/żon, zawodów, jakie będą wykonywać w przyszłości. Dużą popularnością cieszyły się zabawy: „Zgadnij kto to?”, „Wyścig butów” oraz zjadanie babeczek z wróżbami w środku oraz kruchych ciasteczek z przepowiedniami.

Na zakończenie zabaw uczniów czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Wszyscy miło i przyjemnie spędzili czas ucząc się i zarazem bawiąc.

Małgorzata Zacharz

 

Print Friendly, PDF & Email