W bieżącym roku przypada 42 rocznica wprowadzenia stanu wojennego (stan wojenny wprowadzono 13 grudnia 1981 r.). Instytut Pamięci Narodowej zachęca wszystkich do udziału w kampanii społeczno-edukacyjnej „Zapal Światło Wolności”.
Akcja polega na zapaleniu świeczki w dniu 13 grudnia o godzinie 19.30 w oknach prywatnych domów, a także w urzędach, szkołach i innych instytucjach.
Płonące świece są symbolem pamięci o wszystkich tych, którzy stracili życie lub w inny sposób ucierpieli w wyniku stanu wojennego. W akcji może wziąć udział każdy, zapalając świeczkę w oknie lub wirtualnie na stronie https://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl./
Kampania „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy, a także mieszkańcy Wolnego Świata, solidaryzowali się z ludźmi represjonowanymi przez komunistów. Aby dać wyraz solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami, w oknach stawiano symboliczne świeczki. Na znak jedności z Rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił Jan Paweł II. Do tego gestu wezwał także ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych – Ronald Regan, który w przedświątecznym przesłaniu do narodu powiedział „Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia przynoszą dzielnemu narodowi polskiemu niewiele radości. Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.
Serdecznie zapraszamy Uczniów, Rodziców i Nauczycieli do włączenia się do akcji. Zapalmy Światło Wolności. Pokażmy, że pamiętamy…
Mirosława Piwowarska