26 listopada w naszej szkole odbyło się niecodzienne ,,Spotkanie z literaturą Stefana Żeromskiego”. Wydarzenie, którego pomysłodawcą był Dyrektor szkoły Jerzy Węgrzyn, stało się kontynuacją inscenizacji fragmentów utworów literackich takich jak ,,Pan Tadeusz”, ,,Zemsta”, czy utworów Henryka Sienkiewcza, wyreżyserowanych kilkanaście lat temu przez nauczycielkę panią Bożenę Lorek.
Reżyserem i twórcą scenariusza tegorocznego spotkania oraz prowadzącą ten literacki wieczór była nauczycielka języka polskiego Dagmara Wojciechowska-Buśluk, która również we współpracy z nauczycielką plastyki Renatą Strójwąs, autorką wspaniałej dekoracji do inscenizacji sprzed kilkunastu lat, zaprojektowała scenografię.Obydwie panie z pomocą uczennic z klasy VIII stworzyły ogromne plakaty przedstawiające widok z Ciekot na Łysicę i kieleckie gimnazjum z czasów Żeromskiego.
Gospodarzy tego spotkania literackiego swoją obecnością zaszczycili: Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Morawica, Marcin Dziewięcki; Zastępca Dyrektora Samorządowego Centrum Kultury w Morawicy, Teresa Badowska; Dyrektor Centrum Kultury i Edukacji ,,Szklany dom” w Ciekotach, Wojciech Purtak wraz z małżonką; Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dębskiej Woli, Monika Pabian; była przewodnicząca Komisji Oświaty oraz emerytowana nauczycielka języka polskiego, Marianna Parlicka – Słowik; Radny Obic, Drochowa Górnego i Drochowa Dolnego, Łukasz Zawadzki; Sołtys Obic, Wojciech Nowak. Na spotkanie przybyli także uczniowie z rodzicami i członkami rodzin, nauczyciele oraz pracownicy szkoły.
Spotkanie rozpoczął dyrektor szkoły Jerzy Węgrzyn, który powitał gości oraz przypomniał przedstawienia, które odbywały się w szkole przed laty. Kolejno prowadząca spotkanie przypomniała, iż rok 2025 został wybrany rokiem Stefana Żeromskiego, a kilka dni wcześniej, 20 listopada, obchodziliśmy 100. rocznicę śmierci pisarza, który urodził się
w Strawczynie w województwie świętokrzyskim. Zaprosiła także do obejrzenia wystawy planszowej udostępnionej przez Muzeum Narodowe w Kielcach przedstawiającej jego życie i twórczość. Kolejno widzowie obejrzeli prezentację multimedialną o Stefanie Żeromskim przygotowaną przez nauczycielkę Dorotę Snopek, podczas której dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technik do publiczności przemówił sam twórca.
Po prezentacji głos zabrał Dyrektor Centrum Kultury i Edukacji ,,Szklany dom” Wojciech Purtak, który przybliżył postać pisarza, historię dworku w Ciekotach, zachęcił do przeczytania swojej książki pt. ,,Kto mieszka w dworku?” oraz zaprosił uczniów, rodziców i gości do odwiedzenia Ciekot.
Następnie uczniowie klas IV-VII, w formie inscenizacji zaprosili widzów w czasy młodego Stefanka, który powracał z Kielc do ukochanych Ciekot, odwiedzał swoich rodziców, spotykał się z kolegami i dziewczynami ze wsi. Inscenizację uświetnił śpiew piosenek ludowych w wykonaniu uczennic z klas IV i V, a także patriotycznych, które przygotowali uczniowie klas I i II pod kierunkiem wychowawczyń Kazimiery Skrobisz i Martyny Śnioch.
O motywach utworów oraz wątkach autobiograficznych w utworach Stefana Żeromskiego opowiedziały uczennice klasy VIII. W nawiązaniu do tych informacji, scenkę z ,,Syzyfowych prac” prezentującą lekcję w gimnazjum w Klerykowie i recytację ,,Reduty Ordona” przez Bernarda Zygiera przedstawili chłopcy z klasy VIII, a pantomimę ukazującą spotkanie Marcina Borowicza z Anną Stogowską w parku pokazali uczniowie klasy VII. Poszczególne fragmenty spotkania grą na instrumentach uświetniały uczennice klasy V. Wymienione wyżej sceny przeplatane były czytaniem fragmentów dzieł Stefana Żeromskiego ,,Syzyfowych prac” oraz ,,Puszczy Jodłowej” przez: Zastępcę Burmistrza Miasta i Gminy Morawica, Marcina Dziewięckiego; Zastępca Dyrektora Samorządowego Centrum Kultury w Morawicy, Teresę Badowską; Dyrektora szkoły, Jerzego Węgrzyna; panią Mariannę Parlicką – Słowik; nauczycielkę języka polskiego Małgorzatę Zacharz oraz absolwentkę szkoły, obecnie mamę ucznia, Aleksandrę Ziębicką.
Na koniec spotkania głos zabrali: Dyrektor szkoły Jerzy Węgrzyn, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Morawica, Marcin Dziewięcki oraz pani Marianna Parlicka – Słowik, którzy podziękowali za przygotowanie spotkania oraz wspaniałą literacką atmosferę. Wszystkich widzów zachwyciła dekoracja, rekwizyty i wystrój sali przygotowany przez organizatorów z pomocą nauczycielek Katarzyny Nowak i Mirosławy Piwowarskiej oraz niezastąpionych uczniów z klas V, VI i VIII i pracowników obsługi szkoły.
W skompletowaniu rekwizytów wsparły również sąsiednie szkoły w Dębskiej Woli i Włoszczowicach, których dyrektorom organizatorzy serdecznie dziękują. Podziękowania kierują także do rodziców, którzy pomogli w przygotowaniu młodych artystów.
Dagmara Wojciechowska-Buśluk
Szczegółowa relacja i fotorelacja na stronach:
Echo Dnia – artykuł, kliknij, aby obejrzeć
UMiG Morawica, kliknij, aby obejrzeć












