Dnia 21 maja 2025 roku odbyła się w naszej szkole kolejna – XX już edycja międzyszkolnych warsztatów profilaktycznych „Nałogom mówię – NIE”. Organizatorkami przedsięwzięcia były panie: Mirosława Piwowarska, Małgorzata Zacharz i Renata Strójwąs.
W warsztatach wzięły udział trzyosobowe zespoły ze szkoły w Dębskiej Woli, Woli Morawickiej, Morawicy, Brzezin, Bilczy, Lisowa i Obic. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VII: Maja Piwowarska, Weronika Waligóra i Kamil Klimczak.
Warsztaty rozpoczęliśmy od krótkiego przedstawienia się uczestników. Ćwiczenie to miało na celu integrację zespołów, przełamanie pierwszych lodów i zbudowanie pozytywnej atmosfery sprzyjającej współpracy. Następnie uczniowie obejrzeli film edukacyjny na temat zasad zdrowego stylu życia. Materiał w przystępny i ciekawy sposób przedstawiał najważniejsze elementy dbania o zdrowie, takie jak odpowiednia dieta, sen, aktywność fizyczna, unikanie używek, czy radzenie sobie ze stresem. Po seansie uczniowie pracowali w grupach, tworząc infografikę „Dekalog zdrowego stylu życia”. Zawarli w niej 10 kluczowych zasad promujących zdrowie, dbając o estetyczną formę graficzną i zrozumiały przekaz. Następnie każda grupa zaprezentowała swoją infografikę i wspólnie zastanawiano się, która z przedstawionych zasad ma najistotniejsze znaczenie dla zdrowia człowieka. Uczniowie argumentowali swoje wybory, najczęściej wskazując na znaczenie zdrowego odżywiania, regularnego ruchu, odpowiedniego odpoczynku i snu jako fundamentów dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Była to doskonała okazja do wymiany poglądów i uświadomienia sobie, że wszystkie zasady są ze sobą powiązane i wzajemnie się uzupełniają.
W dalszej kolejności uczniowie układali przysłowia o zdrowiu z przygotowanej rozsypanki wyrazowej. Każda grupa otrzymała zestaw pociętych karteczek z pojedynczymi wyrazami, które należało ułożyć w odpowiedniej kolejności, tworząc znane polskie przysłowie związane ze zdrowiem.
Następnie poszczególne zespoły przystąpiły do prezentacji krótkich scenek profilaktycznych przygotowanych wcześniej przez uczniów. Przygotowane scenki poruszały ważne tematy związane z profilaktyką, takie jak unikanie używek, uzależnienie od gier i telefonu, zdrowy styl życia. Uczniowie prezentowali scenki w sposób kreatywny i zaangażowany. Niektóre grupy zastosowały elementy humoru, inne postawiły na dramatyczny wydźwięk – wszystko po to, by jak najlepiej dotrzeć do rówieśników i zwiększyć świadomość na temat zagrożeń. Potem przyszedł czas na konkurencje sportowe, które miały na celu promowanie zdrowego stylu życia, współpracy i aktywności fizycznej. Uczniowie brali udział w różnorodnych zabawach ruchowych, m.in. z wykorzystaniem chusty animacyjnej, która służyła do integracyjnych gier zespołowych rozwijających refleks, koordynację i współdziałanie. W ramach konkurencji sportowych uczniowie wykonywali również odbicia piłki siatkowej sposobem górnym i dolnym w dwójkach. Podobne zadanie wykonywali także z rakietkami do badmintona – uczniowie odbijali lotkę w parach, starając się utrzymać jak najdłużej wymianę. Dodatkową atrakcją były zabawy z kijkami do unihokeja.
Wszystkie aktywności przebiegały w atmosferze zdrowej rywalizacji, wzajemnego wsparcia i dobrej zabawy.
Po tak wyczerpujących zmaganiach przyszedł czas na odpoczynek. Uczniowie regenerowali swoje siły przy słodkim poczęstunku ufundowanym przez piekarnię „Białogon” za co serdecznie dziękujemy. Na koniec na uczestników czekała jeszcze jedna niespodzianka – wszyscy zostali uhonorowani indywidualnymi nagrodami rzeczowymi oraz dyplomami dla szkoły. Nagrody ufundowane przez MGOPS w Morawicy wręczył dyrektor naszej szkoły – pan Jerzy Węgrzyn.
Dyrektor szkoły i organizatorki warsztatów – składają serdeczne podziękowania pani Justynie Cesarz-Soi – kierownikowi MGOPS w Morawicy oraz pani Elwirze Mróz – pracownikowi MGOPS za pomoc w organizacji przedsięwzięcia, Piekarni „Białogon” – za ufundowanie poczęstunku dla uczestników, a także opiekunom za przygotowanie uczniów do udziału w warsztatach oraz wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i aktywny udział. Już dziś zapraszamy do kolejnej XXI edycji warsztatów profilaktycznych za rok.
Organizatorki warsztatów