JESZCZE O PATRONACH 2021…

Powiększ obraz

Jeszcze są z nami patroni roku 2021 – Lem, Norwid, Różewicz, Baczyński – elita polskiej literatury.

Ani się obejrzymy, jak będziemy witać 2022 rok i nowych patronów! Zanim to jednak nastąpi , przypomnijmy tegorocznych, bo to nietuzinkowi autorzy, pisarze i poeci!

Stanisław Lem – specjalista literatury science – fiction, znany na całym świecie, chętnie tłumaczony- „Bajki robotów”, „Solaris”. Dusza człowiek!

Cyprian Kamil Norwid-poeta – intelektualista, wyjątkowo wrażliwy twórca, nierozumiany za życia, choć naprawdę wybitny. Jego wiersz „Moja piosnka II” czy „Fortepian Szopena” wzruszają do łez…

K.K. Baczyński i T. Różewicz to pokolenie Kolumbów, tragiczne ze względu na czas i miejsce- II wojna światowa. Poeci, którzy wpisali się w poczet boleśnie doświadczonych przez okupanta- młodych ludzi. Tadeusz Różewicz przeżył ( „Ocalałem prowadzony na rzeź” ), ale Krzysztof Kamil Baczyński zginął w Powstaniu Warszawskim.

Zginęła również jego żona, Barbara Drapczyńska, a sam poeta napisł: „Umrzeć przyjdzie, gdy się kochało wielkie sprawy głupią miłością…”

Pochylmy się nad tymi, którzy tak wiele znaczą dla polskiej literatury , dla Europy i dla świata;  których utwory literackie bliskie sa naszym sercom do dziś!

Przytoczę na zakończenie sentencje, które dają dużo do myślenia i mogą naprawdę wiele zmienić w człowieku:

” Prawda jest dla mędrca, piękno – dla wrażliwego serca” /PLATON/

” BOGATYM  JEST  TEN,  KTO  POSIADA  WIELE :  BOGATSZYM  JEST  TEN, KTO  MAŁO  POTRZEBUJE,  NAJBOGATSZYM – KTO  DUŻO  DAJE ” /GERHARD  TERSTEEGEN/

O przyszłorocznych patronach napiszę następnym razem! Wasza Polonistka,

Beata Zdybiowska

Print Friendly, PDF & Email