Home Rok szkolny 2018/19 Wycieczka do Warszawy
Wycieczka do Warszawy Email

Dnia 22 maja 2019r. uczniowie trzeciej klasy gimnazjum wraz z opiekunami: p. Małgorzatą Zacharz i p Katarzyną Nowak udali się na wycieczkę szkolną do stolicy Polski - Warszawy.

Wycieczka rozpoczęła się o wczesnych godzinach porannych. Wyjeżdżaliśmy z Obic pełni obaw co do słuszności naszego wyjazdu, gdyż padający od kilku dni deszcz nie nastrajał nas optymistycznie. Gdy jednak dotarliśmy do celu, Warszawa powitała nas słońcem, a pogoda utrzymała sie do końca dnia. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru po Łazienkach Królewskich - letniej rezydencji króla Stanisława Augusta, gdzie nasza przewodniczka - pani Brygida - oprowadzała nas po najważniejszych miejscach. Widzieliśmy m.in. Pałac na Wyspie, Biały Domek, Starą Pomarańczarnię, Amfiteatr. Zatrzymaliśmy się na moment przed Ławeczką i Pomnikiem Szopena oraz przed Podchorążówką.To tu w 1830r. Piotr Wysocki wraz ze swymi oficerami rozpoczął Powstanie Listopadowe.
Spacerując po alejkach parkowych podziwialiśmy niezwykłą przyrodę - piękne krzewy, kwiaty, różne gatunki roślin i zwierząt. Nasza pani przewodniczka ma zaprzyjaźnioną wiewiórkę Basię, którą często odwiedza i dokarmia orzeszkami.
Kierując się ku Krakowskiemu Przedmieściu widzieliśmy Pałac Prezydencki, Uniwersytet Warszawski, Grób Nieznanego Żołnierza i Pomnik Smoleński. Na Starym Mieście podziwialiśmy dawną rezydencję królów polskich - Zamek Królewski oraz Kolumnę Zygmunta III Wazy – najwyższy i zarazem najstarszy świecki pomnik w stolicy. Na ulicy Świętojańskiej wstąpiliśmy do Bazyliki Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzcicela. Jest to miejsce, w którym na przestrzeni wieków odbywały się koronacje, śluby i pogrzeby królewskie, gdzie zaprzysiężona została Konstytucja 3 Maja i gdzie obecnie spoczywa wiele zasłużonych dla Polski osobistości, m.in. król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Jan Paderewski, Henryk Sienkiewicz czy też Prymas Stefan Wyszyński.
Serce warszawskiego Starego Miasta stanowi Rynek z malowniczymi kamienicami. Pośrodku rynku stoi pomnik Warszawskiej Syrenki – symbol Warszawy,
Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Ma ono charakter interaktywny i narracyjny: oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych mają przybliżyć powstańczą rzeczywistość. Ekspozycja stała składa się z trzech głównych, powiązanych chronologicznie, części. Na parterze znalazła się wystawa poświęcona II wojnie światowej. Na antresoli przedstawiono losy powstania w sierpniu 1944 oraz życie w powstańczej Warszawie. Dalej trasa zwiedzania prowadzi schodami w dół, na piętro, gdzie przedstawiono sytuację w Warszawie do dnia kapitulacji powstania, zniszczenie miasta, trudne warunki życia ludności cywilnej, losy powstańców w niemieckich obozach jenieckich, a także sytuację międzynarodową oraz utworzenie komunistycznego rządu w Lublinie
Zmęczeni, ale w dobrych humorach wróciliśmy do domów. Wycieczka do Warszawy wszystkim przypadła do gustu. Ubolewamy, że jest to już nasza ostatnia wycieczka w gimnazjum.
(M.Zacharz)

Foto Galeria:

 
Ulti Clocks content

Galeria

 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow

Imieniny obchodzą

Wczoraj : Juliusza Lukasza
Dziś : Pelagii Piotra
Jutro : Ireny Jana
, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting