Bajka lekiem w trudnych chwilach

Powiększ obraz

Szanowni Państwo,

Pandemia koronawirusa zmieniła nasze dotychczasowe życie diametralnie. Z dnia na dzień musieliśmy zmierzyć się z nową, trudną dla nas wszystkich, rzeczywistością. Niejednokrotnie jesteśmy pełni obaw o nasz byt, ale przede wszystkim boimy się o nasze życie i życie naszych najbliższych.

Pandemia jest trudną sytuacja także dla naszych dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych. Dzieci słyszą strzępki rozmów swoich rodziców, nie mogą bawić się z kolegami, nie mogą iść do szkoły, czy przedszkola, nie mogą bawić się na placu zabaw. Często widzą zatroskanych rodziców. Najmłodsi nie wszystko rozumieją i nie potrafią właściwie interpretować obecnej sytuacji. Niejednokrotnie dorośli mają problemy, aby udzielić właściwej odpowiedzi na mnogość pytań naszych pociech.

Wsparciem w tych trudnych rozmowach mogą okazać się bajki. Bajka to swoista forma rozmowy. Słuchając bajki dziecko identyfikuje się z bohaterem, przeżywa wraz z nim jego problemy i zmartwienia. Dzięki temu może łatwiej zrozumieć pewne sytuacje i naśladować pozytywne zachowania bohatera. Poza tym, bajka to doskonała forma wspólnego spędzania czasu wolnego.

Poniżej przedstawiam kilka propozycji bajek psychoedukacyjnych, jako formę wsparcia w trudnych rozmowach rodzic – dziecko.

„Cześć. Jestem wirus” to króciutka książeczka z ćwiczeniami, która będzie zrozumiała nawet przez najmłodszych domowników. Bardzo prosto wyjaśnia, czym jest wirus COVID-19 i przedstawia najważniejszą zasadę w walce z nim. Co ważne daje możliwość rozmowy o emocjach związanych z koronawirusem.

http://zsobice.pl/wp-content/uploads/2020/04/1.-Cześć-jestem-wirus.pdf

„Bajka o złym królu wirusie i dobrej kwarantannie” opowiada, jak za pomocą Muru Odporności i Kwarantanny można pokonać króla Korona Wirusa. Wspaniali królowie i Bardzo Ważna Narada wyjaśni, dlaczego pozostanie w domu jest tak bardzo ważne. Na samym końcu znajdziemy przyjemne ćwiczenia związane z treścią bajki.

http://zsobice.pl/wp-content/uploads/2020/04/2.-bajka-o-kwarantannie-i-wirusie-z-kolorem.pdf

„Niezwykły przewodnik dla odważnych dzieciaków”. Na każdej stronie znajdziemy tekst w języku włoskim i tłumaczenie w języku polskim. Publikacja mówi o tym, czym jest koronawirus i jak można się nim zarazić. Na końcu zachęca do wymyślenia nowego, bezpiecznego powitania – bez dotykania.

http://zsobice.pl/wp-content/uploads/2020/04/3.-Niezwykły-przewodnik-dla-odważnych-dzieciaków.pdf

„Jeżyk Bartek zostaje w domu”. Opowiada ona o emocjach związanych z nową sytuacją dla małego Bartka. Bajka ta może dać początek rozmowy o emocjach Waszego dziecka i zaplanowania zajęć w domu. Na samym końcu znajdują się propozycje działań i tematów do rozmów związanych z bajką i wirusem COVID-19.

http://zsobice.pl/wp-content/uploads/2020/04/4.-Jeżyk-Bartek-zostaje-w-domu.pdf

Zachęcam także do wysłuchania wiersza „Co to jest koronawirus ?” w interpretacji Artura Barcisia:

Artur Barciś – wiersz dla dzieci – Co to jest koronawirus?

https://www.youtube.com/watch?v=0kwPWUYnuDM

Życzę miłego czytania i słuchania

M.Piwowarska – pedagog szkolny

Print Friendly, PDF & Email