26 maja Dzień Mamy

Powiększ obraz

Dzień Matki to święto na cześć wszystkich matek obchodzone w wielu krajach świata.

Jego współczesna forma zapoczątkowana została w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku, gdzie obchodzone jest w drugą niedzielę maja. W Polsce święto to, wypadające 26 maja, obchodzono pierwszy raz w 1914 roku w Krakowie.

Chociaż współczesna forma święta jest stosunkowo młoda, to w różnych kulturach na przestrzeni wieków istniały święta poświęcone zarówno macierzyństwu, jak i płodności. Starożytne kultury miały własne święta ku czci matek, często reprezentowanych przez boginie-matki, symbole płodności i urodzaju. Frygowie obchodzili święto poświęcone Kybele – bogini płodności, urodzaju, wiosny i miast obronnych, Bogini Matce. U Greków podobną rolę pełniła Reja (Rea), a zwyczaj ten został przejęty przez Rzymian i dostosowany do ich panteonu bóstw. Niektóre ze starożytnych obchodów przetrwały do dziś, np. w Indiach, w tradycji hinduskiej ważną rolę odgrywa święto Durgapudźa, czyli obchody ku czci bogini Durgi.

W XVI wieku rozwinął się zwyczaj odwiedzania rodzinnych stron i brania udziału w mszy odprawianej w ,,kościele-matce” w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, tzw. Laetare, czyli z łac. radować się. W Anglii niedzielę tą nazywano Mothering Sunday. Wizyta w rodzinnych stronach wiązała się, oczywiście, z odwiedzinami rodzinnego domu, spotkaniem z matką i ojcem.

Jak wspomniano, współczesna forma święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych Ameryki i została zapoczątkowana za sprawą Anny Jarvis z Filadelfii, która zorganizowała 12 maja 1907 r. nabożeństwo na cześć swojej zmarłej matki, działaczki na rzecz kobiet. Przeprowadzona przez nią kampania mająca na celu popularyzację obchodów Dnia Matki przyniosła spodziewany rezultat i już po kilku latach większość stanów obchodziła to święto w drugą niedzielę maja, a w 1914 r. prezydent Woodrow Wilson uczynił je świętem państwowym. Początkowo święto to miało na celu szczególne uszanowanie matki, docenienie jej wysiłków włożonych w wychowanie dzieci, jednak szybko uległo komercjalizacji w postaci zwyczajów wysyłania kartek z życzeniami i kupowania kwiatów, czy prezentów.

Niezależnie od tego, czy ulegniemy komercyjnej stronie Dnia Matki z pewnością warto pamiętać w tym dniu o swojej kochanej mamie i złożyć jej życzenia, podziękowania za ogrom poniesionego przez nią trudu. Oczywiście, bukiet kwiatów, czy drobny upominek będzie mimo wszystko miłym dodatkiem do życzeń.

Na zakończenie piękny wiersz o niestrudzonej matczynej miłości- naszej polonistki pani Beaty Zdybiowskiej

„NAJPIĘKNIEJSZA KARTKA W KALENDARZU!”

Jest taki piękny dzień majowy, który niejedno serce wzrusza-

dwudziesty szósty dzień miesiąca każdą MAMUSIĘ ZAWSZE PORUSZA!

Nosi MAMUSIA swoją dziecinę dziewięć miesięcy, drżąc o zdrowie!

Ileż to trudu, ileż wyrzeczeń, nim ” MAMO”- nasza dziecina powie!

O matce piszą i śpiewają, jest w każdym naszym dniu – do ostatka,

mimo że takie krótkie słowo, a jak pojemne- MATKA !!!

Dlatego właśnie dzień majowy ze śpiewem ptaków, kwiatów wonią

będzie ukłonem naszych serc- dla MAM, które nas stale chronią!

Bądźmy serdeczni, czuli, wrażliwi dla naszych ukochanych MAM

i ucałujmy je gorąco za najpiękniejszy w życiu dar- DAR ŻYCIA!

Kochani!

Nie trzeba prezentów, by przytulić się do MAMY i dać słodkiego buziaka! Mama na pewno się ucieszy z kartki wykonanej przez Was (pamiętacie dedykacje?). Może być bukiet polnych kwiatów i Wasze dobre i wrażliwe serce-a mówię to Wam z pełnym przekonaniem jako córka swojej MAMY i  MAMA swoich dzieci! Pozdrawiam wszystkie MAMY- Beata Zdybiowska

K. Nowak

Print Friendly, PDF & Email